O nas
Wiodącym wydarzeniem organizowanym przez Stowarzyszenie Smolna są Koncerty Urodzinowe, ośmiodniowy festiwal muzyczny z okazji urodzin Fryderyka Chopina, który odbywa się w dniach między dwiema datami urodzin kompozytora, każdego roku od 22 lutego do 1 marca. Festiwal miał swój początek w 2010 roku, kiedy zorganizowaliśmy Najdłuższe Urodziny, a muzyka Fryderyka grała non stop przez 171 godzin. Wydarzenie to wyróżniono nagrodą Grand Prix Sektor 2010 za najlepszą pozarządową inicjatywę kulturalną. W 2013 roku na organizację festiwalu Smolna zebrała poprzez serwis wspieramkulture.pl ponad 12 tysięcy złotych, co jak na raczkujące w Polsce finansowanie społecznościowe, było wyrazem zaufania do organizatorów oraz dużej popularności festiwalu.
Jubileuszowa V edycja festiwalu w lutym 2014 roku – przygotowywana wraz z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina – była jak dotąd największym organizowanym przez nas wydarzeniem. Festiwal „Koncerty Urodzinowe” odbywał się wtedy na trzech scenach. W Bibliotece Rolniczej codziennie odbywały się koncerty klasyczne, w klubie Skwer koncerty jazzowe, a w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich miały miejsce zajęcia dla dzieci i koncerty młodych muzyków. Edycja ta była dofinansowana przez dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy, a głównym sponsorem było Lotnisko Chopina.
Festiwal w 2015 był współfinansowany przez m.st. Warszawa i organizowany we współpracy ze Stołeczną Estradą. W ciągu 8 dni festiwalu miało miejsce kilkadziesiąt koncertów, głównie recitali pianistów polskich i zagranicznych, a także kilka koncertów jazzowych i wydarzeń dla dzieci. Dzięki wsparciu przyjaciół z zagranicy, m.in.: Leeds College of Music/UK, Birthday Concerts w Winston-Salem/USA, współpraca z partnerami z Włoch i Wielkiej Brytanii w ramach projektu EUPlay „Przez Muzykę do Zjednoczonej Europy”, radio ARD w Berlinie, PAC w Chicago festiwal nabrał międzynarodowego charakteru.
W ciągu ostatnich lat Stowarzyszenie Smolna z prężnie działającego ruchu sąsiedzkiego przekształciła się w organizację, której głównym celem jest promowanie kultury muzycznej. Do życia powołaliśmy Warszawski Kwartał Muzyczny, z Uniwersytetem Muzycznym w jego centrum. Projekt Kwartału Muzycznego zakłada wspieranie działań na rzecz rozwoju warszawskiej oferty muzycznej, tworzenia nowych scen z żywą muzyką, angażowania przedsiębiorców, którzy wraz z muzykami odmienią Warszawę i uczynią z niej Miasto Muzyki.
Od czerwca do września 2012 roku codziennie organizowaliśmy koncerty i wydarzenia kulturalne w budynku Biblioteki Ordynacji Krasińskich. Zaadaptowaną przestrzeń nazwaliśmy „Ćwiczeniówka” i zaprosiliśmy muzyków z położonego naprzeciwko Uniwersytetu Muzycznego, aby przychodzili poćwiczyć a Warszawiaków, aby mogli ich słuchać.
W ciągu tych czterech miesięcy zorganizowaliśmy ponad 500 wydarzeń: koncertów, wystaw, spektakli, między innymi codziennie koncerty muzyki klasycznej o godz. 17.00. Nasze dokonania głośno komentowała prasa. Prezes stowarzyszenia Jarosław Chołodecki został nominowany przez Gazetę Stołeczną do nagrody „Stołka” za zasługi dla Warszawy.
Kolejnym muzycznym dzieckiem Smolnej jest Święto Muzyki – warszawska odpowiedź na Fête de la Musique – organizowanego co roku 21 czerwca. W 2012 roku z setkami muzyków i kibiców odbyliśmy triumfalny muzyczny pochód Traktem Królewskim. W 2013 natomiast, demonstrując swoiste wyznanie wiary, jak nadwołżańscy burłacy z obrazu Ilji Repina, ciągnęliśmy platformę z grającym fortepianem. Zagrało na „mobilnej scenie” kilkunastu pianistów w tym Pamela Howland z USA, której uznanie wyraził zaskoczony tym widokiem Paul McCartney.
Na wszystkie wyżej wymienione wydarzenia obowiązywał wstęp wolny.
Nasza historia sięga jednak wstecz do roku 1999; Smolna, wówczas Stowarzyszenie Mieszkańców Ulicy Smolnej, powstała jako organizacja sąsiedzka działająca na rzecz integracji mieszkańców oraz aktywizacji lokalnej społeczności przez promowanie postaw obywatelskich. Jednym z pierwszych zrealizowanych przez nas celów była wzorcowa restauracja zabytkowej klatki schodowej oraz zabezpieczenie i renowacja kamienicy przy Smolnej 14, w której do dzisiaj znajduje się nasza siedziba.
Wówczas ulica Smolna szybko zyskała rozgłos w ogólnopolskich mediach, gdyż była to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw po transformacji w Polsce.
Udowodniliśmy, że razem możemy robić rzeczy wielkie, swoim zasięgiem wykraczające znacznie poza obręb patronującej nam ulicy.