Koncerty Urodzinowe Chopina

piktopl

Festiwal Koncertów Urodzinowych Fryderyka Chopina to 8-dniowy festiwal muzyczny z okazji urodzin kompozytora, który odbywa się nieprzerwanie od trzynastu lat, między 22 lutego a 1 marca (w dniach między dwiema datami urodzin kompozytora).
W 2023 roku, mimo braku scen i fortepianów Nowego Światu Muzyki, festiwal się odbędzie. Tym razem w wielu różnych miejscach, tak jak w pierwszych edycjach. W przeszłości festiwal był już organizowany w: Bibliotece Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu, Domu Polonii, Piwnicy Wandy Warskiej, kościołach Wizytek i Św. Krzyża, Domu Towarowym Braci Jabłkowskich, Pałacu Staszica, Saloniku Chopina przy Smolnej oraz na Dworcu Centralnym. Tym razem “Latający Festiwal Urodzinowy” powróci do niektórych dotychczasowych miejsc, ale także odwiedzi nowe, takie jak Hala Koszyki i sala koncertowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
W ubiegłym roku pandemia była największym zagrożeniem Festiwalu. Jak się okazało, po zaledwie dwóch dniach wojna najbardziej naznaczyła zeszłoroczną edycję. Najazd Rosji na Ukrainę zbiegł się z koncertem ukraińskiej śpiewaczki operowej Olgi Pasiecznik. Koncert ten był wzruszającym i symbolicznym wezwaniem do modlitwy za pokój. Wojna, jak wiemy, trwa nadal. W tegorocznej edycji festiwalu, 24 lutego 2023 roku będzie to już pierwsza jej rocznica, dlatego naszym tegorocznym hasłem przewodnim i marzeniem jest cytat z utworów Johna Lennona – “Imagine: War is Over“.
Koncerty Urodzinowe Fryderyka Chopina to nie tylko koncerty z muzyką solenizanta, ale przede wszystkim dla niego. W tym roku kładziemy duży nacisk na muzykę ukraińską i pomoc ukraińskim muzykom w promocji ich twórczości w Warszawie, czyli ich nowym domu. Fryderyk Chopin był także uchodźcą i znalazł się w podobnej sytuacji jak nasi bracia i siostry zza wschodniej granicy.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Smolna, we współpracy z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina. Początek festiwalu to: msza w intencji Fryderyka w kościele św. Krzyża, gdzie złożono jego serce, a następnie koncert w Pałacu Staszica, światowej sławy pianisty, Jakuba Kuszlika. Codziennie zaś, o godzinie 19:00 lub 20:00 w Salonie Chopina, przy Smolnej 14 będą się odbywać kameralne koncerty, zarówno z muzyką samego Chopina, jak i improwizacjami na jego motywach. W czasie festiwalu będzie można usłyszeć dużo muzyki wokalnej w wykonaniu ukraińskiego zespołu Vilni oraz instrumentów takich jak skrzypce, gitara czy bandura. Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert sióstr Dallagnese z Wenecji, któremu patronuje Ambasada Włoch, w sali koncertowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przy ul. Fredry.
Pomimo zbliżającej się daty rozpoczęcia, nasz zespół nadal pracuje nad rozszerzeniem programu. Dlatego prosimy o śledzenie najświeższych informacji. Serdecznie zapraszamy na wspólne świętowanie urodzin Fryderyka Chopina oraz możliwości bycia razem w wolnej atmosferze sztuki.

Program festiwalu